გაკვეთილის გეგმა _ მიტოზი
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
გამრავლება მიტოზი
|
საგანი/პედაგოგი
|
ბიოლოგია/მარიამ ალფაიძე
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
საშუალო XI კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
29 მოსწავლე განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროების მოსწავლეები არ არიან
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
·
უჯრედის შუაზე
გაყოფა
·
დედისეული უჯრედიდან
ორი შვიეული უჯრედის მიღება
|
გაკვეთილის მიზანი და მისაღწევი შედეგები
|
მსჯელობს გამრავლების კერძოდ მიტოზის ბიოლოგიურ როლზე/ დაკვირვების საფუძველზე აღწერს მიტოზის ფაზებს, მსჯელობს შვილეულ უჯრედებში
ქრომოსომების განაწილების კანონზომიერებაზე.
|
წინარე ცოდნა
|
უჯრედი . ქრომოსომები. გამრავლების
სახეები.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
მოსწავლეებს ვაფასებ წინასწარ შედგენილი განმსაზრვრელი შეფასების სქემის
მიხედვით.
|
გამოყენებული სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი
|
სასწავლო მასალა: მიტოზის მზამიკრო
პრეპარატი, მიკროსკოპი, ნსახელმძღვანელო. სქემები , რვეული,სახატავი ფანქრები.
ტექნიკური რესურსი:
კომპიუტერი, ინტერნეტი
www,google,com,
ელექტრონული პრეზენტაცია.
|
გაკვეთილის მსვლელობა და მენეჯმენტი
|
მისალმება/ კლასის ორგანიზება
2 წთ
გაკვეთილის A ფაზა _ გამოწვევა
აქტივობა 1 _ შესავალი საუბარი 5 წთ.
·
ვთხოვ
მოსწავლეებს სახელმძღვანელოში წაიკითხონ რუბრიკა /გაიხსენე/ და უპასუხონ შეკითხვებს:
1. რა პროცესი
უზრუნველყოფს თაობიდან თაობაში მემკვიდრეობითი ინფორმაციის გადაცემას?
2. გამრავლების
რა ფორმებია დამახასიათებელი ცოცხალი ორგანიზმებისათვის?
3. რა
არის უსქესო გამრავლება?
მოიყვანეთ მაგალითები.
აქტივობა 2 _ ამოცანა/ 2 წთ
ü ხილის ბუზს დროზოფილას უჯრედებში რვა ქრომოსომა აქვს. უჯრედის მიტოზური
გაყოფის შემდეგ რამდენი ქრომოსომა იქნება შვილეულ უჯრდებში?
გაკვეთილის B ფაზა _ ცოდნის კონსტრუირება
აქტივობა 3 _ ელექტრონული პრეზენტაციის
ჩვენება _ 3 წთ
აქტივობა 4 _ პრეპარატზე დაკვირვება, ტექსტზე მუშაობა 12 წთ
Ø მოსწავლეები მიკროსკოპით
დაათვალიერებენ მიტოზის მიკრო პრეპარატს, ვთხოვ რასაც დაინახავენ შეძლებისდაგვარად
დახატონ.
Ø ამის
შემდეგ ყურადღებით ვაკითხებ ტექსტს და ხაზს
ვუსვამ ძირითად საკითხებზე.
მუშაობენ წყვილებში, მიიღებენ ინსტრუქტაჟს შესაბამისი ბარათებით და შეკითხვებით.
პირველი ბარათი:
Ø აღწერე რა ხდება ინტერფაზაში?
პასუხი:
o
ქრომოსომების
რაოდენობის გაორმაგება;
o
თითოეული ქრომოსომა
შედგება ორი ქრომატიდისაგან;
o
ქრომოსსომების გაორმაგების დროს ორმაგდება ქრომოსომებში არსებული დნმ/ც
მეორე ბარათი:
Ø აღწერე რა ხდება პროფაზაში?
პასუხი;
o
ქრომოსომები სპირალურად დაიხვევა;
o
ცენტრიოლები უჯრედის პოლუსებისაკენ გადაადგილდება;
o
მიტოზის
თითისტარას ძაფები წარმოიქმნება;
o
ბირთვის გარსი დაირღვევა;
მესამე ბარათი:
Ø აღწერეთ
რა ხდება მეტაფაზაში?
პასუხი:
o ქრომოსომები განლაგდება
უჯრედის ცენტრში. თითისტარას ძაფები ქრომატიდებს ჩაეჭიდება.
მეოთხე ბარათი:
Ø აღწერე რა ხდება ანა
ფაზაში?
პასუხი:
o ქრომატიდები მოძრაობენ
უჯრედის მოპირისპირე პოლუსებისაკენ.
მეხუთე ბარათი:
Ø აღწერეთ რა ხდება ტელოფაზაში?
პასუხი:
o უჯრედის შუაზე გაყოფა;
გაკვეთილის C ფაზა რეფლექსია
აქტივობა 5 წყვილების პრეზენტაცია 5 წთ.
კომენტარს გავუკეთებ მოსწავლეთა
ჩანახატებს. გადავამოწმებ ამოცანების პასუხებს.
აქტიივობა 6 კითხვა პასუხი
5წთ
·
რა არის მიტოზი
და რა ბიოლოგიური მნიშვნელობა აქვს მას?
·
რას
უწოდებენ ინტეფაზას ?
·
რა პროცესი მიმდინარეობს ბირთვში ინტერფაზის პერიოდში?
·
როგქორ იცვლებიან ქრომოსომები მიტოზის დროს?
·
რა არის ქრომოსომა?
·
ქრომოსომის რომელ უბანზე
მაგრდება დაყოფის თითისტარას ძაფები ?
·
რა პრიცესი მიმდინარეობს მიტოზის პროფაზის, მეტაფაზის
დროს?
·
რა ნიშნით ხასიათდება მიტოზის ანაფაზა?
·
რომელ ქრომოსომებს უწოდებენ ჰომოლოგიურს?
·
რა პროცესი მიმდინარეობს მიტოზის ტელოფაზაში?
საშინაო დავალების მიცემა 2 წთ
·
ლექსიკონში მოიძიონ სახელწოდება მიტოზი, შინაარსი დაუკავშირონ მიტოზის პროცესს.
·
სახელმძღვანელოში მოცემული ილუსტრაციის მიხედვით აღწერონ მიტოზის ციკლი.
შეფასება 3 წთ
|
No comments:
Post a Comment